INGRID OLTERMAN
START NEWS PRODUCTIONS CHOREOGRAPHER CALENDAR PRESS CONTACT SWEDISH


 

CALENDAR

 

Spring 2018

Move and Read
21/1 Barnens eget bibliotek, Ekerö, SE
13/2 Jordbro bibliotek, SE
14/2 Brandbergens bibliotek, SE
15/2 Västerhaninge bibliotek, SE
16/2 Haninge kulturhus bibliotek, SE
17/2 Bergshamra bibliotek public, SE
8/3 Hässelby bibliotek, Stockholm, SE
21/3 Blackebergs bibliotek, Stockholm, SE
19/4 Skärholmens bibliotek, Stockholm, SE
27/4 Vadstena bibliotek public, SE
28/4 Söderköpings stadsbibliotek public, SE
29/4 Linköpings stadsbibliotek public, SE

If Possible
15-17/1 Sörmland, SE
22-24/1 Sörmland, SE
5-7/2 Sörmland, SE
12-14/2 Sörmland, SE
5-7/3 Sörmland, SE
12-14/3 Sörmland, SE
21-23/5 Sörmland, SE
23-26/4 Göteborg, SE
3-4/5 Göteborg, SE

ISLANDS
19/1 Ulvsättraskolan, Järfälla, SE
20/1 Ulvsättraskolan, Järfälla public, SE
24-25/4 Fylkingen, Stockholm, SE
26/4 Fylkingen, Stockholm public, SE
17-18/5 Skarpnäcks kulturhus, Stockholm, SE

Shelter trees
16/3 EJU MEKLET Festival, Riga, Latvia
16-17/4 Broscenen, Upplands-Bro, SE
18-19/4 Kungsängens Kulturhus, Upplands-Bro, SE

Trashstones 601 och 602 (Film)
21/1-4/3 Kungsängens Kulturhus, gallery, Upplands Bro, SE

Vi kliver in (Film)
21/1-4/3 Kungsängens Kulturhus, gallery, Upplands Bro, SE

Autumn 2017

Vi kliver in (Film)

21/9 Premiere Kungsängens kulturhus, Upplands Bro, SE

ISLANDS
14/10 Premiere Upplands Bro, Kungsängens kulturhus, SE
16-17/10 Upplands Bro, Kungsängens kulturhus, SE
21/10 Västerås. Konstmuseet, Karlsgatan 2, SE
23/25/10 Upplands Bro, Kungsängens kulturhus, SE
10/11 Tyresö, SE

If Possible
4-6/9 Upplands bro, SE
8/9 Upplands bro, SE
11-13/9 Sörmland, SE
18-20/9 Sörmland, SE
2-4/10 Sörmland, SE
9-11/10 Sörmland, SE
17/10 Upplands bro, SE
19/10 Upplands bro, SE
23-25/10 Sörmland, SE
6-8/11 Sörmland, SE
27-29/11 Sörmland, SE
4-6/12 Sörmland, SE

Shelter trees
14-16/11 Västra Götaland, Tanum, SE
17/11 Västra Götaland, Uddevalla, SE
19/11 Västra Götaland, Tjörn, SE

Move and Read
15/9 Upplands Bro, Kungsängens kulturhus, SE
12/12 Tonsalen Huddinge, SE

Feed Me!
17/9 Skånes Dansteater, SE



Spring 2017

If possible
7, 9-10/2 Abrahamsbergsskolan, Stockholm. SE
13/2 Huddinge, Solfagraskolan, SE
14/2 Huddinge Vista skola, SE

Shelter trees
13/3-20/4 Huddinge, SE
25/3 Alingsås, public, SE
24/4 Upplands Bro, Bro, SE
25-26/4 Upplands Bro, Kungsängens Kulturhus, SE

Listen to the vind

17/1 Botkyrka, Tumba scenen, SE
18-19/1 Hallunda, SE
23/1 Botkyrka, Tumba scenen, SE
24-25/1 Skebo SE 
29/1 Ekerö, Barnens bibliotek, public, SE
16-17/2 Nacka, Dieselverkstan, SE 
18/2 Nacka, Dieselverkstan, public, SE
11/3 Upplands Bro, Kungsängens kulturhus, public, SE
21/4 Värmdö, Gustavsbergsteatern, SE

Cycling back to front
21/3 Upplands Bro, Kungsängens Kulturhus, SE
3-7/4 Märsta, SE
22/4 Upplands Bro, Kungsängens Kulturhus, public, SE
29/4 Sollentuna, kulturskolan, SE

Carrier
12/5 London, Swedish Church, UK
14/5 London, The Charterhouse, UK

 

Autumn 2016

If possible
7/9 Kolla Kultur, Dieselverkstaden SE
28/9 Huddinge, Östra Grundskolan SE
10+11/10 Botkyrka, school SE
13/10 Norrköping, Scen Galej SE
15/10 Järfälla, public/family Viksjö SE
19/10 Ronneby SE
24/10 Huddinge, Edboskolan SE
25-27/10 Täby, Brinkskolan SE
9+11/11 Huddinge, Solfagraskolan SE

Shelter trees
10/9 Upplands-bro, Kulturhuset Kungsängen SE
12, 13, 14, 15/9 Märsta Kulturumteatern SE
17/9 Nynäshamn, Folkets hus SE
3/11 Upplands Väsby SE
7/11 Solna Kulturskola, in Spanish, SE
17-20/11 Madrid, school and public/family, ES
26/11 Västerås, Lilla Salen SE

Feed Me!
25/9 Falkenberg, Falkhallen SE
26-28/9 Falkenberg, school SE

Cykling back to front
2/10 Tjörn, Nordiska Akvarellmuseet + workshop SE
3/10 Tjörn SE

Listen to the wind
8/10 Barnens kulturdag, Kulturskolan Märsta, SE
18/10 DANSISTA5, festival Fylkingen, Sthlm, SE
19-20/10 Kulturcentrum Kvarnhjulet, Tyresö, SE


Spring 2016

If possible
25/2 research workshops Sjöviksskolan, Årsta SE
18/3 Rehearsal Skarpnäcks Kulturhus SE
19/3 Premiere (public) Skarpnäcks Kulturhus SE
24/3 Premiere (school) Kvarnbäcksskolan SE
13-15/4 Solna SE
18/4 Sjöviksskolan, Årsta SE
19/4 Höglandsskolan, Bromma SE
9/5 Muskö, Haninge SE
10/5 Kvarnbäcksskolan, Jordbro SE

Feed me!
13/2 Härnösand public/family SE
14/2 Sundsvall public/family SE
15-16/2 Sundsvall school SE
25/2 Sundbyberg school SE
26/2 Dieselverkstaden, Nacka SE
27/2 Dieselverkstaden, Nacka public/family SE

Shelter trees
8/4 Örebro SE
23/4 Finspång public/family SE
24/4 Linköping public/family SE
25/4 Motala school SE


2015

Autumn 2015

Feed me!
31/10 Uppsala konsert och kongress
8/11 Ekerö Barnens eget bibliotek
9-13/11 Eskilstuna

Shelter Trees

16/8 Björnlunda
17/10 Bollnäs
11-13/11 Blå Huset, Tensta

 

Spring 2015

Feed me!
14/3 Järfälla kulturscen
17 - 19/3 Södertälje, Sagateatern
14 - 22/4 Börje Skola, Skapande skola
22/4 Uppsala
27/4 Haninge kulturhus

Shelter Trees
3-4/3 - Visioni di futuro, Testoni Ragazzi Theatre in Bologna
28-29/4 Täby

Cycling back to front

31/3 Karlstad
4-11/5 Eskilstuna, Skapande skola
12/5 Eskilstuna

---

2014

Shelter trees
23/1 - Stjärnkalaset, ZebraDans
24/1 - Dansmässan, Nacka
3/2 Salto - Hässleholm
17-19/3 - Huddinge, Tonsalen
2-5/4, 8-12/4 - ZebraDans
27-28/5 - Rinkeby11/9 - Haninge Kulturhus at 9.30 and 10.45
21/9 - Falkenberg at. 14
22/9 - Trönninge, Halmstad at 10.45
23/9 - Halmstad stadsbibliotek at. 9.30 and 10.45
8/10 - Utbudsdag Scen Galej, Dynamo Norrköping at 9
11/10 - Dieselverkstaden, Nacka at 15
18/10 - Fyren, Härnösand at 12
19/10 - Svea teatern, Sundsvall at 14
20/10 - Svea teatern, Sundsvall at 10 and 12
5/11 - Värmdö at 9.30 and 10.45
6/11 - Värmdö at 9.30 and 10.45
8/11 - Värmdö at 14
12/11 - Fruängen at 9.30 and 10.45
13/11 - Fruängen at 9.30 and 10.45
16/11 - Katrineholm

Cycling back to front
11-12/2 - Trollhättan
13/2 - Täby, Kyrkby
4/3 - Utbudsdag, Karlstad
27/3 - Linköping
8-9/5 - Hudiksvall
10/5 - Hudiksvall (public)

Movements’ Corner
29/11 - Umeå site specifik
30/11 - Umeå Bildmuseum


---

2013

Shelter trees
28/9 - Skarpnäck, Premiere (public)
30/9 - Skarpnäck
1-4/10 - Skarpnäck
9/11 - Järfälla
29/11 - Fylkingen, Stockholm

Cycling back to front

9/9 - Bräcke, Folkets hus
10/9 - Krokom
11/9 - Svenstaviks skola
12/9 - Myrvikens skola
13/9 - Östersund
10/10 - Vännäs
11/10 - Umeå
13/10 - Umeå (public)
14/10 - Holmsund
15/10 - Dorotea
16/10 - Åsele
17/10 - Lycksele
18/10 - Skellefteå
19/10 - Skellefteå (public)
29-30/10 - Tyresö
5-6/11 - Nacka
11-12/11 - Södertälje
13/11 - Motala
14/11 - Linköping
15/11 - Mjölby
19-22/11 - Gävle
23/11 - Uppsala
26-28/11 - Haninge


Spring 2013

24/1 - Stjärnkalaset at ZebraDans kl 20.00
25/1 - Dansmässan, Dieselverkstaden Nacka
8/3 - Värnamo
20-21/3 - Huddinge, tonsalen
22-23 /3 - Järfälla
26/3 - Hammarby Sjöstad
13/4 - Haninge kulturhus
14/4 - Huddinge, tonsalen

---

2012

Cycling back to front
Premiere ZebraDans October 6th
Week 41 och 42 - Zebra Dans
15/10 - Botkyrka, Tumbascenen
23/10 - Skolscen Sydost, Ronneby
5/11 - 15/11 turné Scenkonst Sörmland
3/12 - 5/12 turné Norrtälje kommun

Cycling back to front - Skapande skola och residens, för låg och mellanstadiet
24/4, 2/5, 7/5, 14/5 - Fagersjöskolan, Farsta
25/4, 28/4, 22/5 - Ekebyholmsskolan Norrtälje kommun
4-5/6 - Oxelösund

Movements' corner
during Stockholms Kulturfestival August 18th

Sergelstorg at 15 and 15.30
Gustav Adolfs Torg at 19
Beridarebansgatan at 20.30 and 21.00

Listen to the wind
25/4 - Närtuna
26/4 - Edsbro, Norrtälje kommun

Adventure
18/2 - Härnösand
19/2 - Sundsvall

---

2011

Through the eyes of others
Premiere 26/1 Gottsunda Dans &Teater, school performance
27/1 - 5/2 at 19.00, school & public performances
28/1 Dansmässa at Dieselverkstan, Nacka


Adventure
21/3 - 22/3, Skärholmen
23/3, Stallet, Nybrokajen
12-14/4, Haninge
24/3, Bromma, school performance
27/3, Jönköping public

Listen to the wind
1/9 Ingarö
14/10, Orkestersalen i Roslagens kulturskola, Norrtälje
20/10, Rimbo
5/12, Idébanken, Bromma

---

2010

Adventure(from 4 years)
11/2 - Dieselverkstan, Nacka, school performance
13/2 - Dieselverkstan, Nacka, public
20/3 - Järfälla, public
22- 24/3 - Skarpnäcks Kulturhus, school performance
13/4 - Stallet, Stockholm, Inspiration day "Öppna sinnena-våga välja annorlunda" (Dans i stan)

21-23/9 - Årsta Folkets hus, school performance
24/9 - Skarpnäcks Kulturhus, school performance
25/9 - Skarpnäcks Kulturhus, public
27-30/9 - Skarpnäcks Kulturhus, school performance
30/10 - Haninge Kulturhus, school performance
31/10 - Jönköping, school performance
9-11/11 - Norrtälje school performance
12/11 - Värmdö, school performance
13/11 - Värmdö, public
15-19/11 - Kulturskolan, Hammarby Sjöstad, school performance
22-24/11 - Sollentuna, school performance
25-26/11 - Huddinge, school performance
30/11-2/12 Haninge Kulturhus

Listen to the wind (from 4 years)
week 38-40 Gottsunda Dans och Teater

---

2009

Adventure
(from 4 years)
7/3 - Prremiere at Zebradans, Stockholm
10-21/3 -Zebradans, Stockholm
7-9/5 - Skellefteå
12/10 - Uppsala
7/11 - Haninge
14/11 - Falu teater

Listen to the wind (from 4 years)
14/5 - Ljusterö
28/8 - Norrtälje
5/10 - Älmsta
5/11 - Vätö

 

 


photo Anna Molander


photo Martin Skoog


photo Martin Skoog


photo Inger Arvidsson