INGRID OLTERMAN
START AKTUELLT PRODUKTIONER KOREOGRAFEN KALENDARIUM PRESS KONTAKT ENGLISH
 

 

KALENDARIUM

Kontakta oss för information om tillgänglighet.

Hösten 2017

Vi kliver in (dansfilm)
21/0 Kungsängens kulturhus

Öar
14/10 Premiär Upplands Bro, Kungsängens kulturhus
16-17/10 Upplands Bro, Kungsängens kulturhus
21/10 Västerås. Konstmuseet, Karlsgatan 2
23/25/10 Upplands Bro, Kungsängens kulturhus
10/11 Tyresö

Om möjligt
4-6/9 Upplands bro
8/9 Upplands bro
11-13/9 Sörmland
18-20/9 Sörmland
2-4/10 Sörmland
9-11/10 Sörmland
17/10 Upplands bro
19/10 Upplands bro
23-25/10 Sörmland
6-8/11 Sörmland
27-29/11 Sörmland
4-6/12 Sörmland

Lövkoja
14-16/11 Västra Götaland, Tanum
17/11 Västra Götaland, Uddevalla
19/11 Västra Götaland, Tjörn

Läsa & Röra
15/9 Upplands Bro, Kungsängens kulturhus

Mata mej!
17/9 Skånes Dansteater, Fika titta dansa

 

Våren 2017

Om möjligt
27/1 Nacka Dieselverkstan, Dansmässan
7, 9-10/2 Abrahamsbergsskolan, Bromma
13/2 Huddinge, Solfagraskolan (20/2 verkstäder)
14/2 Huddinge Vista skola (21/2 verkstäder)
8-11/5 Linköping
18/5 Örebro

Lövkoja
13/3-20/4 Huddinge, verkstäder
25/3 Alingsås, offentlig
24/4 Upplands Bro, Bro
25-26/4 Upplands Bro, Kungsängens Kulturhus
16-17/5 Lidingö, Stadshuset

Hör du vinden?
17/1 Botkyrka, Tumba scenen
18-19/1 Hallunda
23/1 Botkyrka, Tumba scenen
24-25/1 Skebo Herrgårds asylboende
29/1 Ekerö, Barnens bibliotek, offentlig
16-17/2 Nacka, Dieselverkstan
18/2 Nacka, Dieselverkstan, offentlig kl. 15
11/3 Upplands Bro, Kungsängens kulturhus, offentlig kl.14
21/4 Värmdö, Gustavsbergsteatern

Cykla bak å fram
21/3 Upplands Bro, Kungsängens Kulturhus, kl. 17
3-7/4 Märsta
22/4 Upplands Bro, Kungsängens Kulturhus, offentlig kl.14
29/4 Sollentuna, kulturskolan

Bärare
12/5 London, Swedish Church, kl. 13, UK
14/5 London, The Charterhouse, UK

Hösten 2016

Om möjligt
7/9 Utbudsdag Kolla Kultur, Dieselverkstaden kl. 16.45
28/9 Huddinge, Östra Grundskolan
10+11/10 Botkyrka, 4 skolföreställningar
13/10 Utbudsdag, Norrköping, Scen Galej
15/10 Järfälla, Viksjö centrum, offentlig kl. 14
19/10 Utbudsdag Ronneby
24/10 Huddinge, Edboskolan
25-27/10 Täby, Brinkskolan
9+11/11 Huddinge, Solfagraskolan

Lövkoja
10/9 Upplands-bro, Kulturhuset Kungsängen kl. 14
12, 13,14, 15/9, Märsta, Kulturumteatern skol
17/9 Nynäshamn, Folkets hus kl. 14
3/11 Upplands Väsby, kl. 10
7/11 Solna Kulturskola kl. 9.30 på Spanska
17-20/11 Madrid, gästspel skol + offentlig Spanien
26/11 Västerås, Lilla Salen kl. 14

Mata Mej!
25/9 Falkenberg, Falkhallen kl. 14
26-28/9 Falkenberg, Falkhallen skol

Cykla bak å fram
2/10 Tjörn, Nordiska Akvarellmuseet kl. 13
+ workshop kl. 14
3/10 Tjörn, skolföreställningar

Hör du vinden?
8/10 Barnens kulturdag, Kulturskolan Märsta
18/10 DANSISTA5, festival Fylkingen, Sthlm
19-20/10 Kulturcentrum Kvarnhjulet, Tyresö

Våren 2016

Om möjligt
25/2 workshops/provföreställningar Sjöviksskolan, Årsta
18/3 Genrep (skol) Skarpnäcks Kulturhus kl. 12.30
19/3 Premiär (offentlig) Skarpnäcks Kulturhus kl. 12 & 14
24/3 Premiär (skol) Kvarnbäcksskolan
13-15/4 Solna
18/4 Sjöviksskolan, Årsta
19/4 Höglandsskolan, Bromma
9/5 Muskö, Haninge
10/5 Kvarnbäcksskolan, Jordbro

Mata mej!
13/2 Härnösand offentlig kl. 12
14/2 Sundsvall offentlig kl. 14.
15-16/2 Sundsvall skol kl. 10 och 12
25/2 Sundbyberg skol kl. 9.30 och 10.45
26/2 Dieselverkstaden, Nacka kl 9.30 och 10.45
27/2 Dieselverkstaden, Nacka offentlig kl. 15

Lövkoja
7/4 Utbudsdag Uddevalla Kultur i Väst
14/4 Utbudsdag Västerås
23/4 Finspång offentlig kl. 15
24/4 Linköping offentlig kl. 15
25/4 Motala skol

---

2015

Bärare
Premiär Fylkingen 12 februari
12/2 kl 10.00 (skolföreställning), kl 20.00
13/2 kl 20.00
14/2 kl 16.00

Medelhavsmuseet
Torsdag 19/3 kl. 18.30

Mata mej!
14/3 Järfälla kulturscen kl 14.00 (familj)
17 - 19/3 Södertälje, Sagateatern
14 - 22/4 Börje Skola, Skapande skola
22/4 Uppsala
27/4 Haninge kulturhus
31/10 Uppsala konsert och kongress
8/11 Ekerö Barnens eget bibliotek
9-13/11 Eskilstuna

Lövkoja
3-4/3 Testoni Ragazzi Theatre Bologna, festival
28-29/4 Täby
16/8 Björnlunda
17/10 Bollnäs
11-13/11 Blå Huset, Tensta

Cykla bak å fram

31/3 Karlstad
4-11/5 Eskilstuna, Skapande skola
12/5 Eskilstuna

---

2014

Hösten 2014

Mata mej!
4/10 Premiär på Zebradans, Stockholm kl. 13
7/10 Zebradans kl. 10 och 13
8/10 Zebradans kl. 10 och 13
10/10 Zebradans kl. 10
11/10 Zebradans kl. 13
13/10 Jönköping Utbudsdag kl. 14.15
14/10 Zebradans kl. 10 och 13
15/10 Zebradans kl. 10 och 13
16/10 Zebradans kl. 10
17/10 Zebradans kl. 10
17/10 Uppsala Utbudsdag Gottsunda kl. 14.50
18/10 Zebradans kl. 13
23/10 Zebradagen


Lövkoja
11/9 Haninge Kulturhus kl. 9.30 och 10.45
21/9 Falkenberg kl. 14
22/9 Trönninge, Halmstad kl. 10.45
23/9 Halmstad stadsbibliotek kl. 9.30 och 10.45
8/10 Utbudsdag Scen Galej, Dynamo Norrköping kl. 9
11/10 Dieselverkstaden, Nacka kl. 15
13/10 Utbudsdag Jönköping kl. 11.45
18/10 Fyren, Härnösand kl. 12
19/10 Svea teatern, Sundsvall kl. 14
20/10 Svea teatern, Sundsvall kl. 10 och 12
5/11 Värmdö kl. 9.30 och 10.45
6/11 Värmdö kl. 9.30 och 10.45
8/11 Värmdö kl. 14
12/11 Fruängen kl. 9.30 och 10.45
13/11 Fruängen kl. 9.30 och 10.45
16/11 Katrineholm

Movements’ Corner
29/11 Umeå site specifik
30/11 Umeå Bildmuseum


Våren 201
4

Lövkoja
23/1 - Stjärnkalaset ZebraDans
24/1 - Dansmässan Nacka
3/2 - Salto Hässleholm
17-19/3 - Huddinge, Tonsalen
2-5/4, 8-12/4 - ZebraDans
27-28/5 - Rinkeby

Cykla bak å fram
11-12/2 - Trollhättan
13/2 - Täby Kyrkby
4/3 - Utbudsdag Karlstad
27/3 - Linköping
8-9/5 - Hudiksvall
10/5 - Hudiksvall offentlig

---

2013

Lövkoja
28/9 - Skarpnäck, Premiär (offentlig)
30/9 - Skarpnäck
1-4/10 - Skarpnäck
9/11 - Järfälla
29/11 - Fylkingen, Stockholm

Cykla bak å fram
24/1 - Stjärnkalaset på ZebraDans kl 20.00
25/1 - Dansmässan, Dieselverkstaden Nacka
8/3 - Värnamo
20-21/3 - Huddinge, tonsalen
22-23 /3 - Järfälla
26/3 - Hammarby Sjöstad
13/4 - Haninge kulturhus
14/4 - Huddinge, tonsalen
9/9 - Bräcke Folkets hus
10/9 - Krokom
11/9 - Svenstaviks skola
12/9 - Myrvikens skola
13/9 - Östersund
10/10 - Vännäs
11/10 - Umeå
13/10 - Umeå (offentlig)
14/10 - Holmsund
15/10 - Dorotea
16/10 - Åsele
17/10 - Lycksele
18/10 - Skellefteå
19/10 - Skellefteå (offentlig)
29-30/10 - Tyresö
5-6/11 - Nacka
11-12/11 - Södertälje
13/11 - Motala
14/11 - Linköping
15/11 - Mjölby
19-22/11 - Gävle
23/11 - Uppsala
26-28/11 - Haninge

---


2012

Cykla bak å fram
Premiär ZebraDans 6 oktober
Vecka 41 och 42, föreställningar - Zebra Dans
15/10 - Botkyrka, Tumbascenen
23/10 - Skolscen Sydost, Ronneby
5/11 - 15/11 turné Scenkonst Sörmland
3/12 - 5/12 turné Norrtälje kommun

Cykla bak å fram - Skapande skola och residens, för låg och mellanstadiet
24/4, 2/5, 7/5, 14/5 - Fagersjöskolan, Farsta
25/4, 28/4, 22/5 - Ekebyholmsskolan Norrtälje kommun
4-5/6 - Oxelösund

Movements' corner
under Stockholms Kulturfestival den 18 augusti

Sergelstorg kl 15 och 15.30
Gustav Adolfs Torg kl 19
Beridarebansgatan kl 20.30 och 21.00

Hör du vinden?
25/4 - Närtuna
26/4 - Edsbro, Norrtälje kommun

Äventyr
18/2 - Härnösand
19/2 - Sundsvall

---


2011

En dag när Victor kokar te på marknaden i Zebraa
12-19/11 skolföreställningar & offentlig, Zebradans
25/11 kl offentlig, Zebradans

Genom andras ögon
Premiär den 26/1, Gottsunda Dans &Teater
27/1- 5/2 skolföreställningar & offentlig

Hör du vinden?
1/9 - Ingarö
14/10 - Orkestersalen i Roslagens kulturskola, Norrtälje
20/10 - Rimbo
5/12 och 7/12 - Idébanken, Bromma

Äventyr
21/3 - Skärholmen
22/3 - Skärholmen
23/3 - Stallet, Nybrokajen
24/3 - Bromma skolföreställningar
27/3 - Jönköping offentlig
12-14/4 - Haninge

19/10 - Skolscen Sydost, Ronneby

---


2010

Äventyr (från 4 år)
11/2 -Dieselverkstan, Nacka, skolförest.
13/2 - Dieselverkstan, Nacka, offentlig
20/3 - Järfälla, offentlig
22-24/3 - Skarpnäcks Kulturhus, skolföreställningar
13/4 - Stallet, Stockholm, Inspirationsdagen "Öppna sinnena-våga välja annorlunda" (Dans i stan)

21-23/9 - Årsta Folkets hus
24/9 - 30/9 - Skarpnäcks Kulturhus
30/10 - Haninge Kulturhus
31/10 - Jönköping
9-11/11 - Norrtälje, skolförest.
12/11 - Värmdö, skolförest.
13/11 - Värmdö, offentlig
15-19/11 - Kulturskolan, Hammarby Sjöstad, skolförest.
22-24/11 - Sollentuna, skolförest.
25-26/11 - Huddinge, skolförest.
30/11-2/12 Haninge Kulturhus

Hör du vinden? (från 4 år)
v.38-40 Gottsunda Dans och Teater

---


2009

Äventyr
(från 4 år)
7/3 - Urpremiär på Zebradans, Stockholm
10-21/3 -Zebradans, Stockholm
7-9/5 - Skellefteå
12/10 - Uppsala
7/11 - Haninge
14/11 - Falu teater

Hör du vinden? (från 4 år)
14/5 - Ljusterö
28/8 - Norrtälje
5/10 - Älmsta
5/11 - Vätö

 

 

 


Mata mej - foto Martin Skoog


Hör du vinden? - foto Anna Molander



Bärare - foto Lars Arvidsson


Cykla bak å fram - foto Martin Skoog


Äventyr - foto Inger Arvidsson